Błogosławieni którzy ufają jezusowi

Szeroki wybór podręczników, sprawdź!

Podręczniki darmowe – teoria i praktyka

Posted on

Koniec roku szkolnego jest dla każdego dziecka powodem do radości. Oczywiście spowodowane jest to tym, że dzieci przez ponad dwa miesiące nie będą musiały chodzić do szkoły. Wiele z nich ma już zaplanowane wyjazdy na obozy, kolonie lub do rodziny. Niestety dla wielu rodziców jest to również powód do nerwów. Powodem są podręczniki, które miały być darmowe, a niekoniecznie wszędzie takie są. 

 

Darmowe podręczniki

 

Polskie Ministerstwo Edukacji wprowadziło program, na zasadach którego dzieci, a przynajmniej te najbiedniejsze, będą mogły bezpłatnie wypożyczyć w bibliotece szkolnej, niezbędne podręczniki. Po końcu roku szkolnego dzieci zwracają książki do biblioteki, a od września kolejny rocznik może je wypożyczyć. Oczywiście są również obostrzenia. Jeśli dziecko zgubi podręczniki lub je zniszczy, rodzice mają obowiązek je odkupić lub za nie zapłacić. Układ taki jest uczciwy i nikt na początku go nie kwestionował. Do czasu. 

 

Zwrot podręczników w praktyce 

 

Większość szkół jako wytyczne określiła tylko jeden warunek. Podręczniki do religii Błogosławieni którzy ufają jezusowi aby mogły być bezpłatnie zwrócone, muszą nadawać się do ponownego użytku. Niestety taki ogólny zapis okazał się kłopotliwy ponieważ: 

– temat zniszczenia podręczników jest bardzo ogólny, 

– różne szkoły rożnie interpretują stan książek, 

– książki trafiające do uczniów są oceniane jako słabej jakości. 

W pierwszej kolejności oceny podręcznika dokonuje nauczyciel. Jeśli ma wątpliwości, to kieruje sprawę tą do biblioteki. Szkoły jako zniszczenie podręcznika uznają na przykład zagięte rogi, lub pobrudzone od palców kartki. Podręczniki niszczą się podczas noszenia w plecaku  oraz podczas normalnego użytkowania. Nie sposób tego uniknąć tym bardziej, że są słabej jakości, na co zwracali uwagę sami nauczyciele. Najbardziej denerwuje rodziców fakt, że podręczniki takie są uznawane za zniszczone, pomimo tego że generalnie nadają się do dalszego użytkowania. Czują się również przez to oszukani. Jeśli i tak mieli zakupić dzieciom książki, mogli to zrobić na początku roku szkolnego. Tym bardziej jest to kłopotliwe, że co roku budżet domowy był zawsze kalkulowany tak, aby na książki szkolne wystarczyło. Spora część rodziców pieniądze te przeznaczyła natomiast na inne wydatki, na przykład na wakacyjne wyjazdy dla pociech. 

 

Jakie mogą być konsekwencje? 

 

Szkoły aby wyegzekwować płatności, odmawiają wydania świadectwa dzieciom, które nie mają opłaconych naliczonych kwot za podręczniki. Sytuacja taka jest kuriozalna, ponieważ działanie takie wedle prawa jest nielegalne, zatem szkoła jako placówka państwowa łamie prawo. Działanie takie dobrze opisuje cytat: “Nie mamy pańskiego płaszcza, i co Pan nam zrobi?”.